Web sayfamız yenilenen arayüzüyle deneme yayınına başlamıştır. Önerilerinizi iletebilirsiniz.

2023 - 2024 EĞİTİM VE ÖĞRETİM DÖNEMİNDE KAYIT YAPARAK MUAFİYET BAŞVURUSUNDA BULUNACAK ÖĞRENCİLERİMİZ ONAYLI TRANSKRİPT, ONAYLI DERS İÇERİĞİ* VE MUAFİYET DİLEKÇESİ İLE 9 EKİM 2023 PAZARTESİ SAAT 17:00 YE KADAR YÜKSEKOKULUMUZA BAŞVURABİLİRLER. 

*ONAYLI DERS İÇERİĞİ TÜRK DİLİ I-II, İNGİLİZCE I-II, ATATÜRK İLKE VE İNKILAP TARİHİ I-I DERSLERİ DIŞINDA YER ALAN DERSLER İÇİN GEREKMEKTEDİR.

MUAFİYET DİLEKÇESİ İÇİN TIKLAYINIZ

Hacettepe Üniversitesi Ön Lisans, Lisans Eğitim-Öğretim Yönetmeliği

Ders muafiyetleri

 

MADDE 10 – (1) Üniversitenin ön lisans/lisans programlarına ilk kez kayıt yaptıran veya bir Üniversiteden ayrıldıktan sonra merkezi yerleştirme sınavı ile Üniversiteye kayıt hakkı elde eden öğrenciler, kurumlar arası-kurum içi yatay geçiş, merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş, lisans tamamlama ve dikey geçişle kabul edilen öğrenciler, daha önce aldıkları ve başarılı oldukları derslerden muaf olmak için kayıt yaptırdıkları öğretim yılının/yarıyılın başlamasından önce ilgili bölüm/programa başvurusunu yapar. İlgili yönetim kurulunun aldığı muafiyet kararı en geç ekle-sil haftası bitimine kadar ÖİDB’ye bildirilir.

 

(2) Öğrencinin muaf sayıldığı derslerden aldığı notlar, 24 üncü maddede belirtilen notlara uygun olarak transkriptlerinde gösterilir ve akademik ortalamaya dahil edilir. Öğrencinin muaf tutulan derslerinin AKTS toplamının, bir yarıyıllık AKTS toplamı olan 30’a bölümünden ortaya çıkan tam sayı kadar olan süre öğrencinin öğrenim süresinden sayılır.

 

(3) Öğrencilerin muafiyet işlemleri lisans/ön lisans derslerinin başladığı yarıyılda yapılır.